X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

از کجا بفهمم که افسرده هستم ؟ | علت و درمان افسردگی | پیشگیری از افسردگی مردان و زنان

دوشنبه 20 دی 1395 ساعت 22:05

علل بروز و درمان افسردگی در زنان از کجا بفهمم که افسرده هستم ؟ | علت و درمان افسردگی | پیشگیری از افسردگی مردان و زنان

افسردگی زنان و افسردگی زنان خانه دار و دلیل افسردگی زنان و افسردگی زنان بعد از زایمان و یائسگی و بارداری و افسردگی و انواع افسردگی زنان

علت انواع افسردگی زنان و نشانه های افسردگی زنان

چرا زنان به افسردگی نزدیک ترند؟

امروزه بیشتر خانم ها بیش از پیش فشارهای روانی داخل و خارج خانه را تحمل می کنند و بیشتر ممکن است دچار افسردگی یا مشکلات روان شناختی می شند. البته فیزیولوژی بدن آنها نیز از نظر هورمونی، شرایط را برای بروز افسردگی و اختلال های خلقی مهیا می کند. شواهد نیز نشان داده میزان بروز افسردگی در خانم ها تقریبا 2 برابر آقایان است. پس لزوم شناخت خلق و خوی خانم ها و توجه به تغییرات هورمونی و اقدام به موقع اطرافیان می تواند تا حدود زیادی سطح سلامت روان خانم ها را بالا ببرد. برای توضیح بروز افسردگی در خانم ها باید از 3 دیدگاه بیولوژیک، روان شناختی و اجتماعی به آن پرداخت.

افسردگی زنان

علل انواع مختلف افسردگی در زنان

افسردگی زنان از منظر بیولوژیک

وضعیت هورمونی در خانم ها به خصصو با تغییرهایی که قبل از قاعدگی، بعد از زایمان و در حول و حوش یائسگی در بدنشان ایجاد می شود، احتمال بروز افسردگی را در آنها بیشتر می کند. به عبارتی، تغییرات هورمون ها نظیر ترشح استروژن و پروژسترون یا هورمون های اکسی توسین و پرولاکتین بر وضعیت روان شناختی خانم ها اثر می گذارد. به طوری که استروژن با اثر بر سروتونین و گیرنده های آن و تغییر ترشح اندورفین می تواند اثر کاهنده بر اختلال افسردگی داشته باشد. اکسی توسین و پرولاکتین نیز روی خلق اثر مثبت می گذارند و کاهش پروژسترون باعث اضطراب می شود.

 

 

افسردگی زنان از منظر روان شناختی

اختلال در روابط بین فردی، فشار افکار منفی و بروز درماندگی از دلایل روان شاختی ای هستند که عامل مهمی برای فراهم شدن زمینه افسردگی در خانم ها محسوب می شوند.

افسردگی زنان از منظر اجتماعی

سومین ریشه افسردگی در خانم ها، علل اجتماعی است که از مهم ترین آنها می توان به موقعیت اجتماعی، جایگاه شغلی و تبعیض هایی که نسبت به خانم ها در جامعه یا دنیا وجود دارد، اشاره کرد. به عبارتی با گسترش شیوه زندگی صنعتی، خانم ها علاوه بر نقش باروری، چند مسئولیت دیگر همچون حضور در محیط کار بیرون از منزل و نیز مدیریت امور منزل را به عهده گرفته اند و به مراتب نسبت به مردان حجم کار بیشتری را باید انجام دهند. فارغ از مسئولیت های کاری و مدیریت امور منزل، بارداری هم بار سنگینی است که طبیعت به عهده خانم ها گذاشته است. با توجه به نقش مهم خانم ها د رخانواده و اجتماع و وظایف مهمی مثل بارداری و حفظ بقای بشر که به آنها محول شده است، افسردگی شان، هزینه بیشتری را متوجه خانواده و اجتماع خواهدکرد.بنابراین توجه به حالت های روانی خانم ها و پیشگیری و درمان به موقع افسردگی شان باعث ارتقای سطح بهداشت روانی خواهدشد. پیشیگیری از افسردگی در خانم ها مهم است. می توان با روابط اجتماعی قوی، ایجاد جایگاه مناسب شغلی و مهم تر از همه، درک و همدلی با آنها از افسرده شدنشان جلوگیری کرد.

انواع رایج افسردگی در زنان

خانم ها به 3 نوع افسردگی بیشتر مبتلا می شوند؛ افسردگی ناشی از نشانگان پیش از قاعدگی، افسردگی ناشی از بارداری و زایمان و افسردگی ناشی از یائسگی.

نشانگان پیش از قاعدگی و افسردگی

حدد 10 درصد از خانم ها دچار اختلالات خلقی به نام نشانگان پیش از قاعدگی می شوند. این افراد در نیمه دوم دوره ماهیانه به دلیل تغییرات سطح هورمون ها، تغییرات خلقی پیدا می کنند. تغییرات خلقی به صورت گریه کردن زیاد، حساس شدن، بدبینی،اضطراب و فکار منفی نسبت به حال و گذشته است که عملکرد فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. گاهی برخی از افراد تغییراتی را در تمرکز، انرژی و اضطراب تجربه می کنند.

بعضی از خانم ها متوجه تغییرات خلقی ماهیانه هستند و به تدریج راه های مقابله با آن را آموخته اند، ولی بعضی از آنها اطلاعی از این موضوع ندارند ودر این مواقع روابط بین فردی شان با دیگران یعنی نزدیکان و غریبه ها دچار تنش می شود. چنین حالت روانی ای را در خانم ها باید طبیعی فرض کرد و فقط وقتی علائم باعث اختلال در علمکرد فرد می شود، به درمان نیاز است. درمان توصیه های غیردارویی و دارویی است. توصیه به اینکه خانم در این مدت تغذیه مناسبی داشته باشد، مایعات کافی دریافت و حتما ورزش کند. داروها نیز شامل ویتامین ها و مکمل هاست که به آرامش اعصاب کمک می کند.

افسردگی زنان در دوران بارداری

با تغییرات هورمونی که در دوران بارداری ایجاد می شود، بدن خانم ها تا حدی به کمک اکسی توسین و پرولاتین در مقابل اختلالات روانی ایمن می شود مگر اینکه سابقه اختلالات روان پزشکی را از قبل داشته باشند. در این افراد احتمال دارد اختلالی که از قبل وجود داشته، تشدید شود. به همین دلیل اگر خانمی افسرده است، باید قبل از اقدام به بارداری، درمان شود چون ممکن است افسردگی در دوران بارداری به رشد جنین آسیب برساند.مهم تر از دوران بارداری، دوران پس از بارداری است که به علت کاهش سریع هورمون ها، احتمال افسردگی در خانم ها بالا می رود. نزدیک به 70درصد از خانم ها در روزهای اولیه بعد از زایمان حالت ملال را تجربه می کنند که به صورت گریه گهگاه و احساس غم تظاهر می کند ولی این حالت های روانی نشانه افسردگی نیستند و طی هفته اول پس از زایمان برطرف می شود اما 10 درصد خانم ها دچار افسردگی اساسی می شوند که لازم است درمان شوند.


افسردگی زنان در دوران یائسگی 

در دوران یائسگی بعد از کاهش هورمون های زنانه و تغییر فیزیولوژی خانم ها، تغییرات خلقی مشاهده می شود که معمولا به صورت زودرنجی، احساس گرگرفتگی و اضطراب است اما خانم هایی که سابقه افسردگی فردی یا خانوادگی دارند، بیشتر مستعد ابتلا به افسردگی هستند و در صورت دیدن علائم افسردگی در آنها باید خیلی زود اقدامات درمانی انجام گیرد. فعالیت روزمره خانم ها در زندگی خصوصی و در عرصه اجتماعی به میزان زیادی احتمال بروز افسردگی در دروان یائسگی را کاهش می دهد.


شایع ترین علایم افسردگی در مردان - افسردگی - اعصاب و روان ...

www.salamatnews.com › اعصاب و روان › افسردگی
۹ تیر ۱۳۹۳ ه‍.ش. - مگر مرد ها هم افسرده می شوند؟ ... این یک بیماری قابل درمان است که میلیون ها نفر از مردان، در تمام سنین ... در واقع، مردان مبتلا به افسردگی چهار برابر بیشتراز زنان احتمال دارد ... هیچ دلیل یکسانی برای افسردگی در مردان وجود ندارد. .... سلامت، محاسبات اشتباه بیمه‌ها بود · چه مقدار سبزی برای پیشگیری از بیماری‌ها لازم است؟

10 راه برای درمان افسردگی که می‌تواند جایگزین داروهای ضد ...

1pezeshk.com/archives/2015/04/10-ways-to-treat-depression.html
۱۸ فروردین ۱۳۹۴ ه‍.ش. - ورزش برای هر دو جنس زنان و مردان سودمند است و پیاده‌روی و دویدن آرام بیش از سایر ..... برای درمانخودکشی باید اول علت خودکشی را پیدا و رفع کنند. ... خوب و کاربردی در زمینه پیشگیری از افسردگی برای افراد سالم انسانهای افسردهمبتلا ...

افسردگی زنان علایم و روش های درمان - بیتوته

www.beytoote.com/...m/womens-depression-causes-signs-methods-treatment.html
تقریبا زنان دو برابر بیشتر از مردها در مراحل مختلف زندگی، دچار افسردگی ... به این دلیل که بیماری از آغاز سن بلوغ شروع می شود و پس از یائسگی تقریبا ... سایر پژوهش ها گویای این امر هستند که اندروژن و هورمون مردانه تستسترون که به .... برای بیشتر خانم ها پزشک متخصص زنان و زایمان نقش مهمی را در انجام اقدامات پیشگیرانه بازی می ...

علت افسردگی بعد از ازدواج چیست؟ - نامه نیوز

namehnews.ir/fa/news/69867/علت-افسردگی-بعد-از-ازدواج-چیست
۲ مهر ۱۳۹۲ ه‍.ش. - پیشگیری و درمان بر روی علت ها تمرکز می کند. یعنی قبل از ... برای درمان افسردگی بعد ازدواج مهم این است که در درجه اول بفهمیم افسرده ایم. باید کمی ...

افسردگی در مردان چگونه است؟ - مجله پزشکی دکتر سلام

www.hidoctor.ir/17091_افسردگی-در-مردان-چگونه-است؟.html/
برخورد مردان با زنان در هنگام بروز افسردگی بسیار متفاوت است. ... البته فراموش نکنید که به عقیده کارشناسان، افسردگی در مردان درمان پذیر است، ولی گاهی اوقات ... به گفته دکتر یداللهی، افسردگی در مردان به چند دلیل اغلب تشخیص داده نمی شود. ... به گفته دکتر یداللهی، یکی از بارزترین علائم در مردان افسرده که معمولا هم از بیان آن و ...

معالجه افسردگی در حاملگی و نقش شوهران در معالجه آن

www.hidoctor.ir/6260_معالجه-افسردگی-در-حاملگی-و-نقش-شوهران-د.html/
۸ شهریور ۱۳۹۲ ه‍.ش. - -بیش از اندازه احساس ناراحتی، پریشانی کرده و بی دلیل گریه می کنید ... روان درمانی و داروهای ضدافسردگی برای درمان این وضعیت در طول دوران بارداری قابل استفاده ... پیشنهادی به آقایان برای پیشگیری از اضطراب و افسردگی در طول بارداری ... -کنترل کردن استرس زن باردار: اجازه ندهید تا نا امیدی در زندگی شما رخنه کند.

بررسی انواع افسردگی و علائم و درمان آن : سایت پزشکان بدون مرز

www.pezeshk.us/?p=14319
۲۱ آبان ۱۳۸۷ ه‍.ش. - در سایر موارد به نظر می رسد که افسردگی بدون یک علت تعیین شده ... خواب زیاد یا مشکلات حین خواب می تواند علامتی باشد مبنی بر اینکه شما افسرده هستید. .... زنان برای افسردگی دارند، این اختلال بین 3 تا 4 میلیون مرد آمریکایی ... با جدیت هر درمانی را برای پیشگیری از خودکشی به کار گیرید حتی اگر فرد تحت درمان ...

چگونه بر افسردگی پس از زایمان غلبه کنیم - مهمترین اخبار ...

vista.ir/article/262962/چگونه-بر-افسردگی-پس-از-زایمان-غلبه-کنیم
باید گفت که حدود ۸۵ درصد از زنان، در طول دوره پس از زایمان، یک نوع اختلال خلقی را تجربه می‌کنند. ... احساس ناراحتی یا خلقافسرده و تمایل به گریه کردن از علایم عمومی این بیماری هستند و مادران .... پاسخ مناسبی به درمان پیشگیرانه با داروهای ضد افسردگی‌، بلافاصله پس از زایمان، می‌دهند. ... ۵) بدون دلیل مشخصی، دچار ترس و وحشت شده‌ام:

افسردگی دختران و راه های درمان آن - مهمترین اخبار ایران و جهان

vista.ir/article/342666/افسردگی-دختران-و-راه-های-درمان-آن
از لحاظ پزشکی، بیماری دختر، یک نوع خاص از افسردگی است؛ همین و نه بیشتر! .... برخی محققان بر این باورند که فعالیت جسمانی وسیله مهمی در پیشگیری و درمان ... ولی در دوران نوجوانی و جوانی تعداد دختران افسرده به مراتب بیشتر از پسرهاست و مشابه ... از بلوغ اختلاف قابل توجهی در میزان افسردگی بین دختران و پسران دیده نمی شود.

افسردگی، علائم و راه کارهای درمان

www.hawzah.net/fa/Magazine/View/3881/3950/.../افسردگی-علائم-و-راه-کارهای-درمان
افسردگی مردانه، زنانه و بچه گانه ... در واقع، فرد افسرده، دچار یک نوع عذاب روحی ای می شود که بر روابط اجتماعی و ... راه کارهای عملی و فکری در درمان افسردگی چیست؟ ... جهت شناخت و درمان این اختلال برداشته باشد و جوانان و نوجوانان را در جهتپیشگیری و در ... به همه آنها پرداخت ؛ به همین دلیل، «درمان عمومی» افسردگی، به طور خلاصه بیان می شود.

تفاوت افسردگی در زنان و مردان - مهمترین اخبار ایران و جهان

vista.ir/article/276330/تفاوت-افسردگی-در-زنان-و-مردان
ممکن است این باور دیرین ، برخی مردم را از تشخیص نشانه ها و انتخاب روش درمانی مناسب باز دارد. ... در واقع، افسرده دلی، هر دو جنس زن و مرد را مبتلا می سازد، پیوندها را می گسلد و مانع ... براساس گزارش مرکز پیشگیری

نظرات (0)
امکان ثبت نظر جدید برای این مطلب وجود ندارد.